logo

Schlüter®-DECO

Použití a funkce

Schlüter-DECO je profil s 6 mm širokou pohledovou plochou, sloužící pro dekorativní zvýraznění spáry dlažeb a obkladů, které si - kromě běžných požadavků na funkční provedení - kladou vysoké nároky na estetický dojem, např. ve výstavních prostorách, reprezentačních budovách, galeriích nebo veletržních stáncích. Schlüter-DECO je vhodný i pro ukončení krytiny nebo pro oddělení různých druhů podlahových krytin, např. přechod mezi dlažbou a kobercem nebo parketami. Schlüter-DECO kromě dekorativního účinku zaručuje i ochranu hran před mechanickým poškozením.

Schlüter-DECO-M a -MC je možno použít také pro vnější rohy stěn. Pro jednoduché a dokonalé spojení profilů. Schlüter-DECO- MC na vnějších rozích lze dodat vhodné koncovky.


Schlüter®-DECO

Montáž

  1. Schlüter-DECO se zvolí podle tloušťky obkládačky nebo dlaždice.
  2. Tam, kde se má obklad (dlažba) ukončit nebo opticky zvýraznit spára, se nanese ozubenou stěrkou lepidlo na obklady a dlažbu.
  3. Schlüter-DECO se vtlačí lichoběžníkovitě perforovaným kotevním ramenem do vrstvy lepidla a vyrovná se.
  4. Lichoběžníkovitě perforované kotevní rameno se po celé ploše přestěrkuje lepidlem na obklady a dlažbu a všechny dutiny v profilu se vyplní.
  5. Navazující obkládačky (dlaždice) se pevně vtlačí do lepidla a vyrovnají tak, aby horní hrana profilu lícovala s obkládačkou (dlaždicí) (profil nesmí vyčnívat nad povrch, spíše může být o cca 1 mm nižší). Obkládačky (dlaždice) v oblasti profilu je nutné uložit celoplošně zplna do lepidla.

Schlüter®-DECO

Materiál

Schlüter-DECO se dodává v provedení z:
E = ušlechtilé oceli
A = hliníku
AE = eloxovaného hliníku
M = mosazi
MC = chromované mosazi

Vlastnosti materiálu a oblasti použití:

Použitelnost zvoleného typu profilu je nutno vyjasnit ve zvláštních jednotlivých případech podle očekávaného chemického, mechanického nebo jiného namáhání.

Schlüter-DECO-M jsou mosazné profily, odolné vůči téměř všem chemikáliím, které mohou přijít do styku s dlažbou. U mosazi se působením vzduchu na volných pohledových plochách vytváří oxidační vrstva a povrch tak tmavne. Působení vlhkosti nebo agresivních látek může vést k silné oxidaci a tvoření povrchových skvrn. Na jejich neošetřeném povrchu nelze vyloučit lehké výrobní stopy.

Schlüter-DECO-MC je zvláště vhodný pro obklady, např. v kombinaci s chromovanými armaturami v koupelnách. Pohledové plochy je nutné chránit proti oděru a poškrábání. Malta nebo spárovací materiál musí být z profilu okamžitě odstraněny.

Schlüter-DECO-E je tvarován z pásů ušlechtilé oceli, V2A (materiál 1.4301). Tvar profilu se proto poněkud odlišuje od provedení z protlačované mosazi a hliníku. Ušlechtilá ocel odolává velkému mechanickému namáhání a je vhodná pro použití především tam, kde je důležitá odolnost vůči chemikáliím, např. působení kyselých nebo alkalických (zásaditých) látek a čistících prostředků. Ani ušlechtilá ocel není odolná vůči veškerému chemickému namáhání jako např. vůči kyselině solné, kyselině fluorovodíkové nebo vůči určitým koncentracím chlóru a solných roztoků. To platí v určitých případech i pro bazény se slanou mořskou vodou. Očekávané chemické namáhání je proto nutné vyjasnit předem.

Schlüter-DECO-A jsou hliníkové profily. Na jejich neošetřeném povrchu nelze vyloučit lehké výrobní stopy. Očekávané chemické namáhání je nutné vyjasnit předem. Hliník je citlivý na alkalická média. Cementové materiály působí ve spojení s vlhkostí alkalicky a v závislosti na koncentraci a době působení mohou vést ke vzniku koroze (tvoření hydroxidu hliníku). Malta nebo spárovací materiál musí být z pohledových ploch okamžitě odstraněny. Profil se ukládá k dlaždici celoplošně zplna do kontaktní vrstvy lepidla, aby se v dutinách nemohla hromadit zásaditá voda.

Schlüter-DECO-AE z eloxovaného hliníku má zušlechtěný povrch, tvořený eloxovanou vrstvou, která se při běžném používání již nemění. Agresivní látky nebo abrazivní materiály mohou poškodit povrch. Hliník je citlivý vůči alkalickým médiím. Materiály obsahující cement působí ve spojení s vlhkostí alkalicky a mohou vést v závislosti na koncentraci a délce doby působení ke korozi (k tvorbě hydroxidu hlinitého). Z tohoto důvodu je nutné maltu nebo spárovací materiál z pohledových ploch okamžitě odstranit a čerstvě položené obklady nezakrývat fólií. Profil se ukládá k obkladu celoplošně zplna do kontaktní vrstvy lepidla, aby se v dutinách nemohla hromadit zásaditá voda.

 


Schlüter®-DECO

Poznámka

Schlüter-DECO nevyžaduje zvláštní údržbu nebo péči. U citlivých povrchů se nesmí používat brusné čisticí prostředky. Oxidační vrstvu na mosazi nebo hliníku lze odstranit běžnými lešticími prostředky, vytvoří se však znovu. Poškození eloxovaného povrchu lze odstranit pouze přelakováním. Ošetříli se ušlechtilá ocel např. leštěnkou nebo podobnými přípravky získá lesklý povrch. Povrchy z ušlechtilé oceli vystavené povětrnostním vlivům nebo agresivním médiím by měly být pravidelně čištěny jemnými čistícími prostředky. Pravidelné čištění nezachovává pouze čistý vzhled ušlechtilé oceli, ale také snižuje riziko koroze. Pro veškeré čistící prostředky platí, že nesmí obsahovat kyselinu solnou a fluorovodíkovou.

Je nutné také zabránit kontaktu s jinými kovy, jako např. s běžnou ocelí, protože by to mohlo vést ke vzniku koroze. To platí také pro nářadí, jako jsou stěrky nebo ocelová vlna, používané např. k odstraňování zbytků malty.

V případě potřeby doporučujeme použít čisticí polituru na ušlechtilou ocel Schlüter-CLEAN- CP.


Schlüter®-DECO

Varianty


Schlüter-DECO-M


Schlüter-DECO-A


Schlüter-DECO-AC MyDesign

Potiskneme profily vaším individuálním designem. Tento výrobek patří v různých variantách do našeho nového programu MyDesign. Všechny informace, včetně postupu objednání, získáte na naší webové stránce.

Schlüter-DECO-AC MyDesign


Schlüter-DECO-E


Schlüter-DECO-MC


Schlüter-DECO-AE


Schlüter®-DECO-MC/EV  Tables 37096


Schlüter®-DECO


Adresa:

Schlüter-Systems KG
Schmölestr. 7
58640 Iserlohn
Nemecko

Schlüter v České republice
Schlüter v České republice

Váš kontakt ve vaší oblasti.

Schlüter ve Slovenské republice
Schlüter ve Slovenské republice

Váš kontakt ve vaší oblasti.

image
Napište nám!

Máte otázku nebo podnět?

Důležité doplňující informace

k našim výrobkům a variantám výrobků naleznete zde:

Kovové povrchy
Kovové povrchy

Přehled: Od "ušlechtilé oceli" po "hliník toskánská bronzová"

Legenda "Varianty"

Pro jednotné a přehledné uspořádání tabulek používáme následující symboly a zkratky:

image image image image

= k dodání i ve 3 m

= Easycut

= Easyfill

= speciální perforování    

 

PL = balení na euro-paletách                
KV = balení v bednách
BV = balení ve svazcích (Všechny profily jsou baleny po 10 kusech, pokud není výslovně uvedeno jinak.)
P = balení v balíčku
R = role
ks = kus

 

Rozměry:
H = výška
L = délka
B = šířka


Schlüter profily s perforováním pro vytváření oblouků
image
Schlüter®-RUMA
Ohýbačka pro profily se zvláštním perforováním.