logo

Co je ušlechtilá ocel?

„Ušlechtilá ocel“ je souhrnný pojem pro skupinu více než 160 takzvaných nerezových ocelí různého složení. 

Označení je odvozeno z vrstvy oxidu chrómu v tloušťce několika tisícin milimetru, která se vytváří na povrchu ušlechtilé oceli. Tato vrstva je sice velmi tenká, po poškození se však dokáže neustále obnovovat. Rez se proto v běžném případě na této oceli neobjevuje.

Předpokladem je, aby nedošlo k trvalému poškození ochranné vrstvy (např. cizí rzí nebo určitými chemikáliemi, jako je kyselina solná). Toto poškození se může objevit především v oblastech vystavených chemickému namáhání, jako jsou venkovní prostory v blízkosti pobřeží, nebo oblasti s vysokým zatížením ovzduší průmyslovými emisemi, potravinářské provozy a bazény. Namísto tradičního materiálu V2A (materiál č. 1 4301 = AISI 304) doporučujeme použít v těchto případech ušlechtilou ocel V4A (materiál č. 1.4404 = AISI 316L), která má vyšší odolnost proti korozi splňující přísnější požadavky.

Ani ušlechtilá ocel v kvalitě 1.4404 však není odolná vůči veškerému chemickému namáhání, jako např. vůči kyselině solné, kyselině fluorovodíkové nebo vůči určitým koncentracím chlóru a solných roztoků. To platí v určitých případech i pro bazény se slanou mořskou vodou. Očekávané chemické namáhání je proto nutné vyjasnit předem. V případě nejistoty ve výběru správného materiálu poskytne projektantům a zpracovatelům odbornou pomoc oddělení aplikační techniky a zákaznického servisu Schlüter-Systems.

  • Oficiální označení materiálu č. 1.4301 dle normy DIN EN 10088 zní: zkrácený název X5CrNi18-10.
  • Označení materiálu č. 1.4404 dle normy DIN EN 10088 zní: zkrácený název X2CrNiMo17-12-2.
Adresa:

Schlüter-Systems KG
Schmölestr. 7
58640 Iserlohn
Nemecko

Schlüter v České republice
Schlüter v České republice

Váš kontakt ve vaší oblasti.

Schlüter ve Slovenské republice
Schlüter ve Slovenské republice

Váš kontakt ve vaší oblasti.

image
Napište nám!

Máte otázku nebo podnět?